Mali badacze

W ostatnim tygodniu stycznia starszaki  realizowały projekt ,,Mali badacze –proste doświadczenia i eksperymenty w przedszkolu”. Podstawowym celem programu było zaciekawienie dzieci zachodzącymi zjawiskami w otaczającym ich świecie. Mali badacze mieli okazję przeprowadzać proste doświadczenia i eksperymenty oraz obserwacje. Stawiać hipotezy i sprawdzać ich prawdziwość. Dzieci bardzo chętnie i  w skupieniu wykonały dużo eksperymentów wyjaśniających różne zjawiska chemiczne, fizyczne i biologiczne. Dzieci poznały między innymi ciecz nienewtonowską, zjawisko dyfuzji. Sprawdziły jak powstaje deszcz oraz jakie przedmioty pływają po wodzie, a jakie w niej toną. Badały czy woda jest dobrym rozpuszczalnikiem dla innych związków chemicznych, tworzyły zagadkowe płyny. Powstał też pienisty wulkan i przepiękna mleczna tęcza. Postawienie dzieci w roli badacza, eksperymentatora okazało się wspaniałą zabawą, dostarczając im wielu nowych doznań, wrażeń, emocji i radości.