DLA RODZICA

Jak wspierać dzieci w „koronawirusowej” rzeczywistości.

1. Znajdźmy czas na rozmowę z dzieckiem o doświadczanych trudnościach – prostym, zrozumiałym językiem. Bądźmy otwarci na potrzebę rozmowy, o tym jak czujemy się w obecnej sytuacji społecznej.  Pamiętajmy jednocześnie, aby nie zmuszać dziecka do opowiadania o jego emocjach. Zapewnij je, że jeśli będzie chciało z nami porozmawiać, o coś zapytać jesteśmy do jego dyspozycji.
2. Bądźmy uważni na zachowanie dziecka. Kiedy zauważymy zmiany w zachowaniu dziecka, warto z nim o tym porozmawiać i poszukać wspólnego pomysłu, który pomoże poradzić sobie z doświadczaniem smutku lub złości. Do bliskich osób można zadzwonić, z rówieśnikami być może uda się nawiązać kontakt przez komunikatory internetowe – warto dziecko w tym wspomóc i pokazać, że mimo wielu ograniczeń, możemy utrzymywać kontakt z bliskimi i ważnymi dla nas osobami.
3. Bądźmy dla dzieci najlepszym przykładem tego, jak dbać o własne zdrowie. Uczmy się razem takich nawyków jak: prawidłowe mycie rąk, zdrowe odżywianie, dbanie o sen, wypoczynek oraz  aktywność fizyczną – zawsze można się razem rodzinnie pogimnastykować.
4. Stwórzmy z dziećmi plan dnia. Warto opracować harmonogram dla naszych i dzieci aktywności w ciągu dnia. Wspólnie z dziećmi możemy zaplanować czas nauki, odpoczynku, domowych obowiązków i zabawy. Przewidywalność dnia i nadanie mu odpowiedniej struktury pomoże unikać odkładania pewnych zadań na później  – „ skoro i tak cały czas jesteśmy w domu, zrobię to później, jutro…mam tyle czasu itd.”
5. Być może warto rozważyć czy możemy z dziećmi zaangażować się w jakaś akcję wyrażającą społeczną solidarność w tej sytuacji – np. poprzez przygotowanie laurki w ramach akcji „ Kartka dla Medyka”.
6. Dobrym pomysłem jest również stworzenie listy propozycji dotyczących tego co można zrobić w czasie wolnym np. ulubiona aktywność ruchowa, plastyczna, czas spędzony na realizowaniu wspólnego zadania z kimś z rodziny czy pogranie w planszówki lub narysowanie swoich emocji. Stworzenie takiej listy pozwoli dziecku uświadomić sobie, że zna sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami.

www.tpd.konin.pl