Gazetka przedszkolna

marzec/kwiecień 2017

NOWINKI PRZEDSZKOLNEJ RODZINKI

PRZEDZSKOLE GMINNE

IM. JANA PAWŁA II 

W IWONICZU – ZDROJU 

TEL 1343 50241

MARZEC KWIECIEŃ 2017

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna przez to choroba zakaźna, typowa dla wieku dziecięcego. Jest wywoływana przez wirusa ospy, a dokładniej – przez herpeswirus VZV(Varicella Zoster Virus) – wirus ospy i półpaśca. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, jeśli do tej pory na nią nie chorowaliśmy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.Objawy ospy wietrznej u dzieci to, przede wszystkim gorączka i zmiany skórne, którymi ta choroba zakaźna się charakteryzuje – różowe plamki (mogą pojawić się wraz z gorączką lub dwa, trzy dni później), które zamieniają się w grudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem.
Wysypka towarzysząca ospie wietrznej najczęściej pojawia się najpierw na tułowiu, a następnie na policzkach, ramionach, skórze głowy i udach. Czasem atakuje także okolice oczu i ust. Pojawia się stopniowo, po kilku dniach ciało malucha usiane jest świeżymi pęcherzykami i strupkami. Gorączce i krostom towarzyszy także ogólne rozbicie – dziecko uskarża się na ból głowy, jest marudne i osłabione. Wirus ospy namnaża się przez dwa, trzy tygodnie – nie daje o sobie znać, by uderzyć z ogromną siłą. Jawny okres choroby to 10-14 dni. To w tym czasie chory zaraża – zaczyna na 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki, kończy, gdy przyschną już wszystkie wykwity. Pediatra zapewne zaleci, aby dziecko zostało w domu aż do ustąpienia objawów, co zwykle trwa dwa tygodnie.
Powikłania, które towarzyszą ospie wietrznej to, najczęściej bakteryjne infekcje skóry – gdy krosty zostaną zakażone bakteriami, najczęściej paciorkowcem lub gronkowcem. Ospa osłabia także odporność, bardzo często na długie tygodnie. Daje to łatwość rozwinięcia innych infekcji, np. układu oddechowego, dróg moczowych, zapalenia ucha. Należy pamiętać, że z pozoru błahe przeziębienie, może zakończyć się zapaleniem płuc.(Zródło-internet)

 

                         To już się wydarzyło:

 • W dniu 09.02 2017r. dzieci z grup starszych wysłuchały koncertu w Szkole Muzycznej w Rymanowie.
 • 02.2017r. przedszkolaki wzięły udział w pokazie „ Chemiczne czary”.
 • 02.2017r. grupa „średniaków” odwiedziła salon fryzjerski oraz sklep spożywczy w ramach zajęć „Poznajemy zawody”.
 • W dniu 03.03.2017r. dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt „Pinokio”.
 • 03.2017r. dzieci z grupy najstarszej były na wycieczce w Rzeszowie. W programie wycieczki było: obejrzenie filmu „Ozzy”w kinie Helios, zwiedzanie Muzeum Dobranocek, warsztaty plastyczne.
 • Nasze przedszkole wzięło udział w akcji charytatywnej dotyczącej zbiórki żywności dla zwierząt dla fundacji „Razem z psem”.

 Lista darczyńców: Oskar Murdzek, Amelia Kandefer, Wiktoria Kubiak, Damien Dekrette, Julita Półchłopek, Michał Boczar, Ewa Kucharska, Laura Turek, Ola Such, Estera Wojtowicz, Zosia Uliasz, Nina Rygiel, Aleksander Zajdel, Hania i Franciszek Padło, Błażej Graboś, Stanisław Penar,, Jakub Gierlach, Maciej Ruszała, Jakub Cyran, Zosia Niemczyk, Nikola Jakieła, Aleksander Wilusz, Paweł Kuczała, Amelia Mikulec, Tymoteusz Bączek, Roksana Machowska, Nikola Łukaszewska, Weronika Czapor, p.Małgorzata Jacykiewicz, p, Krystyna Brzana, p. Agnieszka Loś, p. Agata Rajchel, p. Agata Zając.                                                                                                                     

                           Wszystkim serdecznie dziękujemy !

Przedszkole również otrzymało podziękowanie od fundacji.

 

                    Ogłoszenia                                                       

 • 04.2017r. w Niedzielę Palmową zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny do sali kina w Iwoniczu-Zdroju.
 • Tego samego dnia tj.w Niedzielę Palmową nasze przedszkole weżmie udział w akcji charytatywnej na rzecz hospicjum w Krośnie (Pola Nadziei) sprzedając żonkile w okolicy kościoła w Iwoniczu-Zdroju .W przedszkolu akcję zorganizujemy w piątek (07.04.) i w poniedziałek( 10.04.) rano podczas schodzenia się dzieci .BARDZO PROSIMY O WSPARCIE PRZYSŁOWIOWĄ ZŁOTÓWKĄ TEJ AKCJI za co z góry SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
 • 04.2017r.dzieci z naszego przedszkola obejrzą teatrzyk „Bajka o smoku Chichotku i Marysi Niesfornusi”.
 • W dniu 24.04.2017r. nasze przedszkole odwiedzi mobilne planetarium w ramach programu edukacyjnego „eduscience”.
 • 04.2017r. grupa najstarsza pojedzie na wycieczkę do sali edukacyjnej „ Dymek” przy Straży Pożarnej w Sanoku.

Dziękujemy pani Katarzynie Mitas za stworzenie strony internetowej przedszkola. Zapraszamy do jej odwiedzania:            www.przedszkole-jp2.pl

                 Nasze sukcesy

Wyróżnienia w konkursie „Maluchy malują” otrzymali:

Błażej Graboś, Nina Rygiel, Natalia Pelczar, Maja Hordij.

                       Gratulujemy!

 

WSZYSTKIM DZIECIOM I ICH RODZINOM SKŁADAMY ŻYCZENIA ZDROWYCH ,POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

MAJ / CZERWIEC 2017