Gazetka przedszkolna

marzec/kwiecień 2020
Gazetka styczeń/luty 2018
listopad/grudzień 2017

NOWINKI PRZEDSZKOLNEJ RODZINKI

PRZEDZSKOLE GMINNE

IM. JANA PAWŁA II 

W IWONICZU – ZDROJU 

TEL 1343 50241

listopad/grudzień 2017

NEOFOBIA

Czym jest neofobia żywieniowa u dzieci?

Lęk przed nowymi pokarmami to właśnie określa się mianem neofobii żywieniowej. Warto jednak podkreślić, że strach przed spróbowaniem nieznanego dotąd produktu czy posiłku może odnosić się nie tylko do jego smaku czy zapachu, ale również do konsystencji, struktury, a nawet koloru.

Na samym początku dziecko zwyczajnie odmawia jedzenia – szczególnie mięsa, warzyw i chleba. W przypadku lekkiej neofobii dochodzi do plucia jedzeniem, dławienia ze względu na niemożność pogryzienia, artykułowania swojej niechęci, natomiast w cięższych przypadkach mamy do czynienia z panicznym wręcz lękiem przed samym widokiem pożywienia, odgłosem jego jedzenia – mlaskaniem, gryzieniem, połykaniem.

Neofobia – podłoże i postępowanie

Neofobia żywieniowa ma niejasne do końca podłoże. Za czynniki sprzyjające uznaje się zaburzenia genetyczne, nieprawidłowości rozwojowe w okresie płodowym, część specjalistów mówi także o przyczynach wynikających ze zbyt późnego rozszerzania diety u niemowlaków, diety matki karmiącej (smaków jakie przedostają się do mleka), a także preferencji żywieniowych rodziców (jeśli rodzice nie jadają tego, dlaczego mam jeść ja).

Aby właściwie walczyć z przeciwnikiem, jakim jest neofobia, trzeba sobie uświadomić, że jest to problem i to poważny, z którym będziemy mierzyć się nawet kilka lat, a być może potrzebna będzie pomoc kogoś z zewnątrz. Wielu pediatrów zbyt pochopnie wyklucza występowanie u dziecka neofobii, dlatego jeśli mimo konsultacji widzimy, że stan niechęci do wprowadzania nowych produktów do diety utrzymuje się, poszukajmy specjalisty – najlepiej neuroterapeuty, który pomoże zdiagnozować dziecko i ustalić strategie działania.

Badania pokazują, że jeśli zaburzenia są w początkowych stadium, często wystarczy około 10-krotne spożycie konkretnego produktu, aby przyzwyczaić się do jego smaku. Dlatego, pomimo iż nie będzie to proste, trzeba cierpliwie szukać sposobów na nakłonienie dziecka do spróbowania.

Początkowo wystarczy, by dziecko miało kontakt z nowościami – najlepiej pozwolić mu dotykać, wąchać produkt, wprowadzić do jedzenia element zabawy i przede wszystkim wykazywać duże zrozumienie i cierpliwość w stosunku do dziecka. Czasami wystarczy tylko kilka miesięcy, by dziecko pozbyło się strachu i z otwartością podchodziło do jedzenia. Prawidłowa diagnoza i leczenie może przynieść bardzo dobre efekty, całkowicie likwidując problem.

Źródło: http://www.egaga.pl

TO SIĘ WYDARZYŁO

09.11. – „Chemiczne czary – mary” – warsztaty chemiczne

11.11. – udział w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości

30.11. – udział dzieci w zabawie andrzejkowej

6.12. – wizyta św. Mikołaja

11.12 – teatrzyk „Czerwony Kapturek spotyka Świętego Mikołaja”.

17.12. – udział w XI  Kiermaszu Świątecznym „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”

NASZE SUKCESY

·         W powiatowym konkursie „Mamo, Tato- nie pal” zorganizowanego przez Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Krośnie została laureatką Idalia Mitas, Paweł Kuczała otrzymał wyróżnienie.

·         W ogólnopolskim konkursie plastycznym „Z miłości do ojczyzny” organizowanym przez przedszkole w Warszawie Natalia Pelczar zdobyła II miejsce.

GRATULUJEMY!

OGŁOSZENIA:

·         W dniu 22.12. w naszym przedszkolu odbędzie się „Wigilia”.

·         W związku z organizowaną w styczniu zabawą choinkową zwracamy się z prośbą o przyniesienie do przedszkola fantów (np. zabawki, przybory plastyczne, i inne rzeczy) na loterią, która odbędzie się podczas zabawy.

MAJ / CZERWIEC 2017