Wycieczka do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

W czwartek 3 marca – 6 latki i 5 latki uczestniczyły w wycieczce do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Wycieczka była bardzo udana, o czym świadczyły uśmiechy  dzieci. W Etnocentrum miały one okazję dowiadczyć jak tradycja i historia łączą się z nowoczesnością. Zwiedzając wnętrza urządzone w tradycyjny sposób, mogły przymierzyć przy pomocy interaktywnego monitora tradycyjne stroje ludowe. Siedząc w poruszającym się wozie drabiniastym, mogły obejrzeć niczym w kinie legendy krośnieńskie – o miłości Anny i Stanisława Oświęcimów oraz o trzech dzwonach z farnej wieży. Dzięki technice mogły na chwilę stać się rolnikami siejącymi zboże i sortującymi je do odpowiednich worków czy złożyć bukiet z wiejskich kwiatów, posłuchać tradycyjnych pieśni i przyśpiewek, pooglądać dawne, drewniane i ręcznie wykonywane zabawki takie jak lalka motanka, drewniane wozy i inne wykonywane ręcznie małe dzieła sztuki. Następnie same wcieliły się w rolę ludowych artystów i wykonały samodzielne tradycyjne zabawki.Była to wycieczka pełna wrażeń, która z pewnością pokazała dzieciom, że tradycja i kultura nie muszą być nudne – wręcz przeciwnie, są bardzo ciekawe, a my możemy czerpać z nich wiele inspiracji.