Czas na zabawę

Zabawa to dla dzieci nie tylko forma spędzania czasu. To wspaniała okazja do rozwoju, ćwiczenia nowych umiejętności, poznawania świata i przygotowania do dorosłego życia. Dlatego warto zwracać uwagę, jak zabawa ewoluuje u dziecka. To w końcu dla rodziców ważna informacja dotycząca tego, w jaki sposób rozwija się ich maluch.

Rodzice często pytają: Czy moje dziecko bawi się z rówieśnikami? Dlaczego mój syn/córka bawi się sam?

Rozwój zabawy u dzieci przebiega w ustalonym rytmie i jest ściśle związany z rozwojem społecznym dziecka. Jego etapy są określone przez wiek malucha, ale należy je traktować umownie.

Dziecko dołączając do grupy przedszkolnej musi przejść proces adaptacji, musi poznać środowisko przedszkolne, sale, rówieśników, swoich wychowawców. Naturalnym więc jest, że wówczas podejmuje zabawy samotne, pilnie obserwując otoczenie.

Kolejnym etapem jest zabawa równoległa, gdzie dzieci bawią się obok siebie takimi samymi lub podobnymi zabawkami. Taka równoległa zabawa jest charakterystyczna właśnie dla najmłodszych grup przedszkolnych. Kiedy patrzymy na dzieci w sali, może się wydawać, że wszyscy się razem bawią. Tymczasem każde z nich manipuluje jakąś zabawką, ale nie wchodzą ze sobą w interakcje. Dopiero czterolatek jest w stanie świadomie wejść w zabawę z rówieśnikiem. Świadomie, to znaczy ustalić podział zabawek czy ról, podjąć rozmowę, ustalić wspólny cel zabawy i współpracować, by dany cel osiągnąć. Wówczas to pojawiają się zabawy w dom, policjanta, strażaków itp.

Zabawa zespołowa to najwyższy level wspólnej zabawy. Pojawia się około 5,6 roku życia dziecka.  Dopiero na tym etapie przedszkolaki są w stanie przestrzegać ustalonych zasad gry i autentycznie współdziałać. Dzieci same potrafią podzielić się na grupy, przypominać reguły zabawy, a w przypadku konfliktu – rozwiązać go w taki sposób, żeby podtrzymać zabawę. W tym czasie królować będą wszelkie aktywności oparte na interakcji, jak gry zespołowe czy zabawy w role.

Mając świadomość możliwości rozwojowych dzieci  pozwólmy aby maluchy nauczyły się zabawy z rówieśnikami a wówczas będzie ona sprawiała  dzieciom ogromną radość i dostarczała wielu pozytywnych przeżyć.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *